۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
با حمايت صندوق نوآوري و شكوفايي صورت گرفت: تجهيز مراكز درماني كشور با دستگاه بيهوشي ساخت داخل
با حمايت صندوق نوآوري و شكوفايي صورت گرفت: تجهيز مراكز درماني كشور با دستگاه بيهوشي ساخت داخل
يك شركت دانش بنيان حوزه تجهيزات پزشكي از اجراي طرح توليد 90 دستگاه ماشين بيهوشي با ونتيلاتور با حمايت صندوق نوآوري و شكوفايي خبر داد.
به گزارش روابط عمومي صندوق نوآوري و شكوفايي، مهندس محمدرضا كمپاني، مديرعامل شركت تجهيزات مراقبت‌هاي پزشكي الكترونيك برتر ضمن بيان اين مطلب گفت: دستگاه بيهوشي OXYN2 از جمله نيازهاي بازار تجهيزات پزشكي و از ملزومات ضروري اتاق عمل كليه مراكز درماني كشور است.
مهندس كمپاني با اشاره به بومي‌سازي 65 درصدي اين دستگاه توسط شركت تجهيزات مراقبت‌هاي پزشكي الكترونيك برتر و كاهش چشمگير قيمت تمام شده محصول نهايي گفت: شركت درنظر دارد با توليد 90 دستگاه بيهوشي گامي بلند در جهت تجهيز اتاق‌هاي عمل مراكز درماني كشور به‌ويژه در مناطق محروم، با صرف هزينه بسيار پايين اما كيفيتي مشابه برندهاي خارجي، بردارد.
مديرعامل شركت الكترونيك برتر با بيان اين كه دستگاه بيهوشي دستگاه بسيار پيشرفته‌اي است كه وظيفه هوشبري توسط داروي EN/ISO/SEVO/Flurane و داروي ضد درد گازي N2O را برعهده دارد، اظهار كرد: اين دستگاه در نهايت با مخلوط O2/N2O/EN/ISO/Sevo Flurane امكان عمل جراحي را مهيا مي‌سازد.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي ماشين بيهوشي OXYN2 گفت: اين دستگاه وسيله‌اي است جهت تركيب مقادير مشخصي از گازها و داروهاي بيهوشي كه به واسطه عمل تنفس بيمار به ريه منتقل شده و منجر به كاهش هوشياري و نهايتاً بيهوشي بيمار مي‌شود و بدين ترتيب بيمار براي مدت مشخصي هنگام جراحي بيهوش بوده تا مجدداً پس از انجام عمل جراحي هوشياري خود را به دست آورد.
وي همچنين ضمن بيان اين مطلب كه نياز اصلي اتاق‌هاي عمل مراكز درماني، به منظور انجام عمل بيهوشي، حفاظت و كنترل تنفس بيمار در حين كليه اعمال جراحي تا مرحله بازيابي هوشياري است، گفت: در ماشين بيهوشي توليد شده، تنفس بيمار در حين عمل جراحي، با پارامترهاي ويژه و بسته به شرايط بيمار، توسط دستگاه ونتيلاتور تنظيم مي‌شود.
مهندس كمپاني با بيان اين كه ونتيلاتور بيهوشي وظيفه كنترل تنفس بيمار در حين عمل جراحي را به عهده دارد، اظهار كرد: دستگاه ونتيلاتور (5 مد با گراف تنفسي) داراي كامل‌ترين مشخصات در جهان است و اين امكان را به پزشك مي‌دهد كه در كليه اعمال جراحي، اعم از كوچك و بزرگ، از مدهاي پيشرفته در جهت ايمني كامل بيمار بهره‌مند شود.
وي ماشين بيهوشي را جزء معدود دستگاه‌هاي پرخطر در تجهيزات پزشكي خواند كه عدم كارايي صحيح آن موجب مرگ بيمار مي‌شود و در اين رابطه گفت: محصول نهايي خط توليد ما از جمله دستگاه‌هاي با كلاس خطر C و IIb در اتحاديه اروپا به حساب مي‌آيد.
مهندس كمپاني با اشاره به نياز به اين دستگاه در كشور، گفت: با توجه به بومي‌سازي صورت گرفته قيمت تمام شده محصول نهايي به ميزان قابل توجهي كاهش يافته و به دنبال آن افزايش قدرت خريد مراكز درماني سراسر كشور به ويژه مناطق محروم را شاهد خواهيم بود.
وي با بيان اين كه در حال حاضر بسياري از مراكز درماني به دليل قيمت بالاي اين دستگاه و عدم تخصيص بودجه مناسب به ناچار با دستگاه‌هاي مستهلك كار مي‌كنند، اظهار كرد: با توجه به حساسيت كار و ريسك بالاي آن فراهم آوردن زمينه مناسب جهت جايگزيني دستگاه و برخورداري هم‌وطنان عزيز در جاي جاي ميهن از حداقل ملزومات يك اتاق عمل را مي‌توان از مهم‌ترين ضرورت‌هاي اجراي اين طرح دانست.
مهندس كمپاني همچنين جلوگيري از خروج ارز تا رسيدن به خودكفايي صددرصدي در ساخت اين دستگاه و عمومي شدن استفاده از اين دستگاه را از ديگر اهميت‌هاي اجراي اين طرح دانست و افزود: از ديگر نتايج اجراي اين طرح مي‌توان به صادرات محصول به كشورهاي هدف از جمله آفريقا، آسياي ميانه، خاورميانه، آمريكاي لاتين و مركزي اشاره كرد.
مديرعامل شركت تجهيزات مراقبت‌هاي پزشكي الكترونيك برتر در خصوص ابعاد بازار هدف اين محصول گفت: با توجه به اينكه تجهيزات پزشكي صنعت جواني است كه پس از پيروزي انقلاب در اثر تحريم‌ها و نياز مراكز و سياست دولت‌هاي مختلف به وجود آمده لذا حدود 50 درصد نياز مراكز از داخل و بقيه از خارج از كشور تأمين مي‌شود.
وي با اشاره به پيشرفت‌هاي صنعت تجهيزات پزشكي كشور گفت: در حال حاضر نه تنها محصولات توليدي از خارج از كشور وارد نمي‌شود و صرفه‌جويي ارزي شده بلكه اين صنعت داراي حدود 10 ميليون دلار صادرات است.
مهندس كمپاني با اشاره به تأسيس اتحاديه صادركنندگان تجهيزات پزشكي ايران، چشم‌انداز آينده كشور را در ارتباط با صادرات اين تجهيزات بسيار خوب پيش‌بيني كرده و گفت: با قوي‌تر شدن شركت‌هاي توليدي طراحي و ساخت دستگاه‌هاي موردنياز كه از خارج از كشور وارد مي‌شود عملي خواهد شد.
وي نياز ساليانه كشور را در زمينه ماشين بيهوشي 600 دستگاه عنوان كرد و گفت: بهاي واحد نوع وارداتي مشابه 19 هزار دلار است و بر اين اساس حجم بازار را بالغ‌بر 11 ميليون و 400 هزار دلار مي‌توان ارزيابي كرد.
مديرعامل شركت تجهيزات مراقبت‌هاي پزشكي الكترونيك برتر با اشاره به دريافت پروانه توليد مستقل محصول از اداره كل تجهيزات پزشكي در بهمن‌ماه سال گذشته و برنده شدن اين شركت در مناقصه بهمن‌ماه سال 97، گفت: اميدواريم روند نصب تعداد بيشتري از اين دستگاه در كل كشور ادامه يابد چرا كه به جرات مي‌توان گفت كليه مراكز درماني سراسر كشور به اين دستگاه نيازمند هستند.
وي صادرات اين محصول به كشورهاي آفريقا، آسياي ميانه، خاورميانه، آمريكاي لاتين و مركزي را دور از تصور ندانست و گفت: اين امر قطعاً با حمايت مسئولان قابل‌دستيابي است.
مهندس كمپاني در همين راستا حمايت‌هاي صورت گرفته از سوي صندوق نوآوري و شكوفايي را نمونه‌اي از حمايت‌هاي لازم براي گام نهادن در اين مسير پرتوفيق دانست و گفت: دريافت تسهيلات از صندوق توسعه فناوري‌هاي نوين، به‌عنوان كارگزار صندوق نوآوري و شكوفايي كمك شاياني در زمينه خريد مواد اوليه و پيشرفت پروژه داشته است.
وي در عين حال شرايط برخي از مجموعه‌هاي حمايت‌گر براي ارائه تسهيلات را دشوار دانست و گفت: اگر تسهيلات در قالب مشاركت و در زمان كمتري اختصاص داده شود قطعاً براي شركت‌هاي مجري طرح انگيزه بيشتري ايجاد خواهد كرد و به روند پيشرفت پروژه‌ها نيز كمك بهتري خواهد كرد.
مهندس كمپاني افزود: همچنين با توجه به افزايش نرخ ارز لازم است كه مبالغ تسهيلات متناسب با ابعاد پروژه‌ها افزايش يابد و مناسب است كه اين تسهيلات علاوه بر شركت‌هاي دانش‌بنيان به شركت‌هاي فناور نيز اختصاص داده شود.
وي با اشاره به ميزان فروش 5 ميليارد ريالي شركت تجهيزات مراقبت‌هاي پزشكي الكترونيك برتر از محل فروش ماشين بيهوشي در سال 96 گفت: اين شركت توانسته به واسطه توليد اين محصول و ساير محصولات خود براي 35 نفر به صورت مستقيم ايجاد اشتغال كند.
مهندس كمپاني در پايان ضمن بيان اين مطلب كه شركت الكترونيك برتر در سال 1387 و در ادامه روند رشد و توسعه خود اقدام به احداث بناي 1400 متري در پارك فناوري پرديس كرده است گفت: حضور در پارك فناوري پرديس، به عنوان پارك شاخص حال حاضر فناوري كشور، امكان بهره‌گيري از آزمايشگاه‌هاي متعدد الكترونيك و مكانيك و بهره‌مندي از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهاي لازم و برخورداري از بخش R&D گسترده‌تر را براي ما فراهم كرد.
تاریخ:
1398/01/17
تعداد بازدید:
177
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal