۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
طبق آیین نامه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان مصوب کارگروه ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان، دانش بنیان بودن شرکت ها 2 سال اعتبار دارد و پس ازآن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند نسبت به تمدید و ارزیابی مجدد شرکت‌ها اقدام کند.
60 درصد شرکت‌های دانش بنیان موفق به «تمدید تاییدیه» شدند
طبق آیین نامه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان مصوب کارگروه ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان، دانش بنیان بودن شرکت ها 2 سال اعتبار دارد و پس ازآن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند نسبت به تمدید و ارزیابی مجدد شرکت‌ها اقدام کند.

فرآیند «تمدید تاییدیه شرکت‌های دانش بنیان» این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوان با گذشت دو سال از فعالیت‌های شرکت دانش بنیان یک ارزیابی مجدد از جایگاهی که شرکت در آن قرار دارد را به دست آورد.

بر اساس آمارها تا بهار 1398 تعداد 2181 شرکت دانش بنیان درخواست تمدید تاییدیه دانش بنیان بودن خود را ارائه دادند که از این تعداد 1273 شرکت موفق شدند که تاییدیه خود را تمدید کنند. در واقع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان برای 40 درصد از این درخواست‌ها، تاییدیه مجدد صادر نکرد.

این مسئله موید این موضوع است که ملاک‌ها و معیارهای قابل تاملی در فرآیندهای نظارت وجود دارد. تنها فعالیت مثبت و سازنده و مبتنی بر فناوری شرکت‌ها است که می‌تواند باعث شود تا آنها مجدداً از «تاییدیه تمدید» فعالیت برخوردار شوند.

سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری در این‌باره اظهار کرد: از سال 92 قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، با نوشتن آیین‌نامه و فرآیندها اجرایی شد. شرکت دانش‌بنیان باید در حوزه فناوری برتر فعالیت کند و در حوزه‌ «های‌تک» قرار داشته باشد. شرکتی که در حوزه «فناوری متوسط» و یا «فناوری پایین» فعالیت می‌کند، می‌تواند واحد فناور شود باشد؛ اما نمی‌تواند دانش‌بنیان تلقی شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به مراحل مختلف کارشناسی، بیان داشت: در دنیا صنایع مختلف را بر اساس «عمق تحقیق و توسعه» یا «چگالی توسعه» دسته‌بندی می‌کنند. چگالی بالا «های‌تک»، یک پله پایین‌تر «مدیوم های‌تک»، پله پایین‌تر «مدیوم لو تک» و آخرین «لو تک» محسوب می‌شود. ملاک انتخاب بر اساس میزان تحقیق و توسعه‌ای است که یک شرکت باید انجام دهد و به یک‌سری مشکلات فائق آید، تعریف می‌شود.

رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان عنوان کرد: یک مدل تهیه شد و پیچیده‌ترین محصول در هر حوزه علمی که در کشور امکان تولید داشتیم را به عنوان «های تک» برگزیدیم و بر همین اساس رتبه‌های پایین‌تر دسته بندی شد.

وی اظهارکرد: شرکت‌های دانش بنیانِ سطح بالا که بیشترین تحقیق و توسعه را دارند، معافیت مالیاتی می‌گیرند و سطح دوم تایید، بدون معافیت مالیاتی و سطح پایین هم عدم تایید است.

صاحبکار گفت: تاییدیه شرکت‌های دانش‌بنیان هر دو سال یکبار تمدید می‌شود. کارگروه شرکت‌های دانش‌بنیان نیز هر سال معیارهای ارزیابی را اندکی سخت‌تر می‌کند. این تصمیم کارگروه ارزیابی به منظور افزایش کیفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است تا به برخی از صنایعِ با کیفیت پایین تبدیل نشوند.

تاریخ:
1398/09/22
تعداد بازدید:
97
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal