۱۴۰۱ سه شنبه ۱۱ بهمن
تولید دارویی گیاهی برای تسکین دردهای گوارشی
تولید دارویی گیاهی برای تسکین دردهای گوارشی
یک شرکت دانش بنیان داخلی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری توانست دارویی را با عنوان کپسول گیاهی پیپرجین برای تقویت دستگاه گوارش و تسکین دردهای گوارشی تولید کند.
یک شرکت دانش بنیان داخلی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری توانست دارویی را با عنوان کپسول گیاهی پیپرجین برای تقویت دستگاه گوارش و تسکین دردهای گوارشی تولید کند.
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر فاطمه حسن زاده اول، مدیرعامل شرکت کیمیا فرآور بوعلی، در خصوص محصول تولید شده در این مجموعه گفت: این شرکت از سال 1394 فعالیت خود را با هدف تولید داروهای گیاهی در مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز کرد و پس از دریافت مجوزهای لازم و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی، اولین محصول خود را با عنوان کپسول گیاهی پیپرجین به بازار دارویی کشور عرضه کرد.
وی ادامه داد: کپسول گیاهی پیپرجین از عصاره خشک میوه فلفل سیاه، میوه دارفلفل و ریزوم زنجبیل فرموله شده است. یکی از ترکیبات اصلی موجود در این فرآورده piperine است که مولد حرارت بوده، فراهمی زیستی مواد مغذی و داروهای تجویز شده همراه با آن افزایش یافته و سبب افزایش سوخت وساز بدن می شود. Gingerol و Shogaol از دیگر اجزای اصلی و فعال این دارو است که سبب کاهش انقباضات معده شده و اسید معده را کاهش داده و سبب بهبود تهوع می شود.
حسن زاده اول، با اشاره به اینکه مصرف زیاد فلفل سیاه، دارفلفل و زنجبیل در فرهنگ غذایی و دارویی ملت-های مختلف سبب شده تا مطالعات فارماکولوژیک متعددی بر روی آنها صورت گیرد، تصریح کرد: فلفل سیاه با تحریک جوانه‌های چشایی در دهان به صورت رفلکسی باعث افزایش آنزیم های گوارشی می‌شود. علاوه بر این پیپرین نیز به‌دلیل خاصیت مهار سنتز پروستاگلاندین اثر ضدالتهابی نیز دارد. زنجبیل سبب کاهش قند خون، تنظیم فشار خون، کاهش چربی خون و کاهش ترشح اسید معده می شود.
مدیرعامل شرکت کیمیا فرآور بوعلی، افزود: ترکیب گیاهی فلفل سیاه، دارفلفل و زنجبیل به هضم غذا در دستگاه گوارش فوقانی کمک کرده و سبب تحریک حرکات پریستالتیک و ترشح بزاق و آنزیم های معدی می‌شود. این ترکیب گیاهی با ترشح آنزیم لیپاز منجر به بهبود عملکرد دستگاه گوارش شده و مواقعی که هضم به کندی صورت می گیرد، سیستم گوارشی را تحریک می‌کند. همچنین این داروی گیاهی به جذب سایر مواد مغذی کمک کرده و ضد نفخ و برطرف کننده ناراحتی‌های دستگاه گوارش است.
وی عنوان کرد: با توجه به ویژگی ها و کاربردهای این دارو، می توان گفت که این محصول برای تقویت دستگاه گوارش، کمک به هضم و متابولیسم مناسب مواد غذایی و تسکین دردهای گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای درمان سوء هاضمه، به عنوان ضد نفخ و جهت پاکسازی طبیعی بدن کاربرد دارد.
حسن زاده اول بازار هدف و مصرف کننده نهایی این محصول را شبکه توزیع دارویی، جامعه پزشکی و افراد جامعه عنوان کرد و گفت: متاسفانه شمار افراد مبتلا به سوء‌هاضمه و مشکلات گوارشی بسیار زیاد بوده و در صورتی‌ که بیماران بخواهند جهت درمان خود از داروهای شیمیایی استفاده کنند؛ عوارض مصرف این داروها، باعث نگرانی آنها خواهد بود.
وی ادامه داد: این مجموعه توانست با تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، مواد اولیه را خریداری کرده و هزینه‌های تولید را نیز پرداخت کند. با توجه به اینکه کپسول گیاهی پیپرجین می تواند جایگزین داروهای شیمیایی آنتی اسید باشد و به طور وسیعی جهت درمان و رفع مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار گیرد، افراد زیادی در پروسه های تولید، بازاریابی و فروش این داروی گیاهی می توانند مشغول به کار شوند.
مدیرعامل شرکت کیمیا فرآور بوعلی درباره میزان رقابت پذیری محصول تولیدی این شرکت با نمونه‌های مشابه خارجی نیز گفت: کیفیت این کپسول گیاهی مطابق با نمونه های مشابه خارجی بوده و قیمت آن 15 هزار تومان است، در حالی که قیمت نمونه مشابه خارجی 10 دلار است، از همین رو امیدوارم این محصول گیاهی پرکاربرد و فاقد عوارض جانبی بتواند جایگزین انواع دسته داروهای شیمیایی مورد استفاده در درمان بیماری های گوارشی شود.
تاریخ:
1398/10/17
تعداد بازدید:
53
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal