۱۴۰۱ سه شنبه ۱۱ بهمن
ابزارها و تجهیزات فنی علوم شناختی بومی شد
ابزارها و تجهیزات فنی علوم شناختی بومی شد
ابزارها و تجهیزات فنی علوم شناختی بومی شد علوم شناختی حوزه‌ای نوین و میان رشته‌ای است که محققان در دنیا همواره در حال تلاش برای گسترش فناوری‌های آن هستند. در ایران نیز هم پا با سایر کشورها در این حوزه در حال فعالیت هستیم و به مدد تخصص نیروی انسانی تجهیزات زیادی بومی‌سازی شده است.

علوم شناختی حوزه‌ای نوین و میان رشته‌ای است که محققان در دنیا همواره در حال تلاش برای گسترش فناوری‌های آن هستند. در ایران نیز هم پا با سایر کشورها در این حوزه در حال فعالیت هستیم و به مدد تخصص نیروی انسانی تجهیزات زیادی بومی‌سازی شده است.

بومی‌سازی ابزارها و تجهیزات درحوزه علوم شناختی و تداوم مسیر پیشرفت و توسعه در این زمینه ازاولویت‌های راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. تا کنون بخشی از این دستگاه‌ها و سیستم‌ها با حمایت ستاد در کشور طراحی، تولید و بومی‌سازی شده است.

همچنین تلاش‌های گسترده‌ای در زمینه ساخت، تامین و توسعه ابزارها و فناوری‌های این حوزه در حال انجام است تا ارتقای سطح فعالیت‌های پژوهشی و حرکت در مسیر کاربردی کردن نتایج مطالعات بویژه در حوزه ذهن و مغز با حمایت‌های این ستاد در کشور شاهد باشیم. در این صورت محققان و متخصصان درکوتاه‌ترین زمان، یافته‌های تخصصی و علمی خود را برای استفاده در کشور کاربردی می‌کنند.

البته به واسطه تشکیل تیم‌های مشترک تحقیقاتی بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌ها از جمله دستگاه ثبت نوار مغزی، تحریک الکتریکی مغز، تصویربرداری نوری از مغز، اندازه گیری سیگنال‌های مغزی دستگاه اندازه گیری سیستم بویایی و رهگیر چشم در کشور طراحی و در مراکز علمی و درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

تشکیل گروه‌های «پیشران» با هدف دستیابی به خودکفایی در ساخت دستگاه‌ها و سیستم‌ها گام مثبت دیگر ستاد برای گسترش فعالیت‌ها در حوزه علوم شناختی و مطالعه مغز باید بدانیم. در این راستا گروه‌های متعددی درحوزه‌های نورواپتیک، اختلالات عصب-تحولی و تحریک عمقی مغز ایجاد و فعال شده است.

ترغیب و جلب همکاری و مشارکت متخصصان، اساتید و پژوهشگران در اجرای طرح های تحقیقاتی و جذب تعداد زیادی از فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های معتبر بین المللی درمراکز علمی و تخصصی از دیگر فعالیت های ستاد توسعه علوم شناختی درمسیر بالندگی علمی کشور است.

تاریخ:
1398/11/04
تعداد بازدید:
18
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal