۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
ساخت کیت تعیین زودهنگام جنسیت جنین در ایران
ساخت کیت تعیین زودهنگام جنسیت جنین در ایران
ساخت کیت تعیین زودهنگام جنسیت جنین در ایران یک شرکت دانش بنیان داخلی توانسته است با حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی، تجهیزات مورد نیاز برای تولید کیت مولکولی غربالگری تعیین زودهنگام جنسیت جنین به روش غیرتهاجمی را تهیه کند.
کاظم دستجردی، مدیرعامل شرکت نیک ژن اوژن که در مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مستقر است، در رابطه با محصول تولید شده در این مجموعه عنوان کرد: محصول تولیدی ما با نام (Fetal Y Chromosome Specific Marker Detection Kit) کیت مولکولی غربالگری تعیین زودهنگام جنسیت جنین به روش غیرتهاجمی بر مبنای آنالیز (Real Time PCR) است که بر اساس طرح فناورانه در سال 1393 در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند طراحی و تولید شد.
وی ادامه داد: کیت تولیدی حاضر، قادر است جنسیت جنین را در هفته های اول جنینی (از هفته هفتم بارداری) به کمک دو سی‌سی خون وریدی مادر با دقت بالای 98 درصد تعیین کند. کیت از جهت شناسایی جنسیت جنین در بیماری های وابسته به جنس در هفته های اول بارداری دارای ارزش کلینیکی است. علاوه بر این به خانواده ها این امکان را می دهد که هشت هفته زودتر از سونوگرافی بتوانند از جنسیت فرزندشان آگاهی یافته و آمادگی لازم را برای به دنیا آمدن فرزند جدید کسب کنند.
مدیرعامل شرکت نیک ژن اوژن گفت: با توجه به کاربردی که این کیت دارد، بازار هدف ما و مصرف کننده نهایی این محصول در درجه اول بیماران وابسته به جنس و در درجه دوم عموم خانواده هایی هستند که تمایل دارند زودتر از جنسیت فرزندشان مطلع شوند.
دستجردی تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی را موثر خواند و افزود: شرکت نیک ژن اوژن 100 میلیون تومان تسهیلات با نرخ چهار درصد برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای تولید این کیت را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده است که این تسهیلات برای مجموعه ما کمک موثری بود.
وی با اشاره به اینکه تولید این کیت با موفقیت همراه بوده است، گفت: با تولید موفق کیت حاضر، شرکت ما در ردیف تولیدکنندگان جهانی کیت های تشخیص ملکولی های‌تک با تکنولوژی Taqman Probe Based Multiplex Real Time PCR قرار گرفت که در صورت سرمایه گذاری کلان قادر است نیاز کشور به این محصولات ارزشمند حوزه سلامت را مرتفع ساخته و امکان صادرات این محصولات را فراهم کند. دستیابی به فناوری فوق، امکان تولید انواع کیت های تشخیص مولکولی سرطان با اهدافی چون آزمون غربالگری سرطان برای شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا، تشخیص زودهنگام انواع سرطان و انتخاب داروی مناسب برای درمان انواع سرطان را توسط این شرکت ممکن ساخته که طراحی و تولید آنها توسط شرکت در دست انجام است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ضمن اشاره به اینکه کیت تولید شده در این مجموعه قابل رقابت با نمونه های خارجی آن است، اظهار داشت: تشخیص جنسیت جنین به کمک کیت های خارجی موجود در بازار میسر است اما این کیت ها دقت تشخیصی بالایی ندارند و توسط آزمایشگاه های مدرن تشخیص طبی بکار نمی روند. در حالی که کیت تولید شده در شرکت نیک ژن اوژن دقت تشخیصی بالای 98 درصد دارد و آزمایشگاه های زیادی خواهان بهره گیری از این کیت هستند.
وی افزود: در کیتی که مجموعه ما تولید می کند در هر واکنش به طور همزمان دوتارگت به کمک واکنش زنجیره ای پلیمراز تکثیر می یابد. کیت به گونه ای طراحی شده است که تعداد کپی نامبر بسیار کم از مارکر جنسیتی را تشخیص دهد. تکنولوژی پیشرفته به کار رفته در کیت و تکنیک های به کار رفته جهت فیلتر پاسخ‌های متغیر، دستیابی به آزمون تشخیص جنسیت جنین با حساسیت و ویژگی بالا از طریق کیت را میسر ساخته است. این در حالی است که تشخیص جنسیت با این روش در چند آزمایشگاه معدود در دنیا با قیمت 300 دلار برای هر فرد انجام می شود، در حالی که کیت تولیدی مجموعه ما از جهت دقت تشخیص و از جهت هزینه (حدود یک ششم قیمت ذکر شده) و نیز از جهت سهولت انجام در آزمایشگاه های تشخیص ملکولی واجد دستگاه Real Time PCR دارای مزیت رقابتی است.
مدیرعامل شرکت نیک ژن اوژن، اظهار کرد: مجموعه ما تاکنون اقدامی در زمینه صادرات این محصول انجام نداده است، چرا که تاکنون عمده فعالیت شرکت در جهت تحقیق و توسعه بوده است، اما اگر شرکت های تجاری قصد سرمایه گذاری جهت تولید و صادرات این نوع محصولات را داشته باشند، شرکت دانش بنیان نیک ژن اوژن آماده همکاری با آنهاست.
تاریخ:
1398/11/06
تعداد بازدید:
17
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal