۱۴۰۱ سه شنبه ۱۱ بهمن
امضای 4 هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد در رویدادهای فناورانه صندوق نوآوری و شکوفایی
امضای 4 هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد در رویدادهای فناورانه صندوق نوآوری و شکوفایی
امضای 4 هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد در رویدادهای فناورانه صندوق نوآوری و شکوفایی رویداد دو روزه معرفی نیازهای فناورانه صنعت سرامیک، کاشی و لعاب در حوزه‌های تولید و فرآوری مواد اولیه، لعاب فریت و چاپ، تجهیزات و قطعات، سرامیک‌های مهندسی، مدیریت مصرف آب و انرژی و کاهش و بازیابی ضایعات صبح امروز چهارشنبه دوم بهمن ماه جاری به همت صندوق نوآوری و شکوفایی در شهر یزد آغاز به‌کار کرد.

در این رویداد دکتر مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد دلیل انتخاب رویداد حوزه کاشی و سرامیک و محل برگزاری آن اظهار کرد: در سند راهبردی وزارت صمت که در سال 94 نوشته شده، هفت اولویت صنعتی ذکر شده است که اولویت هفتم آن کاشی و سرامیک است و چشم‌انداز آینده آن نیز کسب جایگاه چهارم در جهان با ظرفیت تولید سالانه 700 میلیون متر مربع و دو میلیارد دلار صادرات است. تعداد واحدهای تولیدی فعال در زمینه کاشی و سرامیک در استان یزد و دارا بودن جایگاه اول تنوع مواد معدنی و همچنین تامین 50 درصد نیاز کاشی و سرامیک کشور از استان یزد، دلایل برگزاری این رویداد دو روزه در این شهر بود.

شاوردی هدف از برگزاری رویدادهای ارائه نیازهای فناورانه توسط صندوق نوآوری و شکوفایی را توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان و کمک به صنایع بزرگ برای یافتن راهکارهای فناورانه اعلام کرد و گفت: به صنایع بزرگ کمک می‌کنیم تا نیازهای فناورانه خود را در شرایط تحریم با کمک توانمندی‌های داخلی برطرف کنند. وقتی شرکت‌های بزرگ به سمت شرکت‌های دانش بنیان و فناور متمایل می‌شوند فناوری و نوآوری به صنایع متعارف مانند صنعت نفت یا کاشی و سرامیک تزریق می‌شود.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی به دیگر اهداف برگزاری این رویدادها اشاره کرد و گفت: ایجاد اشتغال، کاهش خروج ارز از کشور و تقویت روحیه خودباوری از اهداف دیگری است که ما در رویدادها دنبال می‌کنیم. ما رویدادها را پیگیری خواهیم کرد و قراردادهایی که طی این دور روز و یا زمان‌های دیگر منعقد شود تحت حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی قرار خواهد گرفت. با توجه به ابزارهای متنوعی که برای حمایت از توسعه فناوری و نوآوری در شرکت‌های دانش بنیان در اختیار داریم می‌توانیم این شرکت‌ها را تامین مالی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری و شکوفایی برای خرید محصولات شرکت‌های دانش بنیان، گفت: تسهیلات لیزینگ و استصناع به خریدار محصولات شرکت‌های دانش بنیان تعلق دارد، اما برای تامین مالی طرف عرضه محصولات دانش بنیان ابزارهای مختلفی در اختیار داریم.

شاوردی در ادامه در مورد نتایج و عملکرد رویدادهای ارائه نیازهای فناورانه که توسط صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: از تیر 98 برگزاری رویدادهای تخصصی آغاز شده و تاکنون 12 رویداد ارائه نیازهای فناورانه به صورت گردهمایی‌های دو تا سه روزه برگزار شده است. در این رویدادها طرف عرضه و تقاضا در کنار همدیگر قرار می‌گیرند. بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد در این رویدادها منعقد شده است. تفاهمنامه‌ها در حال پیگیری است و تعدادی از آنها به مرحله قرارداد نیز رسیده‌اند.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد تسهیلات اشتغالزایی این صندوق به شرکت‌های دانش بنیان نیز خاطرنشان کرد: این تسهیلات به صورت قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود. پیش از این سقف این تسهیلات محدود بود اما در حال حاضر سقف آن به 450 میلیون تومان افزایش یافته است یعنی هر شرکت به ازای هر نفر 30 میلیون تا سقف 450 میلیون تومان تسهیلات اشتغالزایی از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت خواهد کرد.

وی در مورد ابزار صندوق نوآوری و شکوفایی برای استفاده شرکت‌های دانش بنیان از اوراق خزانه اسلامی هم ‌گفت: در قراردادهایی که شرکت‌های دانش بنیان با سازمان‌های دولتی منعقد می‌شود به جای پول نقد، اوراق خزانه اسلامی ‌به شرکت‌ها اعطا می‌شود، بر همین اساس صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی در نظر گرفته که این اوراق به صورت رهن نزد صندوق باقی می‌ماند و تا 50 درصد ارزش اوراق را به شرکت‌ها تسهیلات می‌دهد و بازپرداخت آن یکجا و موقع سررسید اوراق خواهد بود.

شاوردی در پایان گفت: رویداد دو روزه معرفی نیازهای فناورانه صنعت سرامیک، کاشی و لعاب یکی از خدماتی است که در راستای توسعه توانمندهای شرکت‌ها و توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود؛ در این رویداد یک طرف عرضه فناوری است و طرف دیگر متقاضیان فناوری هستند.

به دنبال راه‌حل‌های دانش بنیان در صنعت سرامیک و کاشی هستیم

دیگر سخنران این رویداد، مهندس محمد سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد و عضو هیئت مدیره مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران بود که در سخنانی نیازهای این رویداد دو روزه را نیاز مشترک اکثر واحدهای صنعتی عنوان کرد و گفت: اگر در این رویداد، یک واحد صنعتی، نیازی را مطرح می‌کند صرف آن واحد صنعتی نیست و تمام صنعت به راهکار نیاز دارد. برخلاف تصور همگان، کاربرد سرامیک فراتر از مصالح ساختمانی است و در صنایع نسوز، کوره‌های صنعتی و صنایع دفاعی نیز استفاده‌های خاصی دارد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد به مشارکت نهادهای فعال در حوزه‌های کاشی و سرامیک اشاره کرد و گفت: مرکز توسعه فناوری کاشی و سرامیک متشکل از نهادهای حوزه دانشی مثل شرکت‌های دانش بنیان و تشکل‌های صنفی و صندوق پژوهش است و به عنوان مجری این رویداد قصد دارد نقطه کانونی اتصال دانش و صنعت باشد. بر همین اساس امیدواریم برای نیازهایی که در این رویداد دو روزه ارائه می‌شود راه حل دانش بنیان فراهم شود. هر تفاهمی‌که در این رویداد منعقد شود از حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق پزوهش و فناوری یزد برخوردار خواهد بود.

حمایت مشترک صندوق نوآوری و شرکت شهرک‌های صنعتی یزد از واحدهای صنعتی استان

محمد دهقان، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی یزد نیز در این مراسم، به حمایت‌های ویژه از نتایج رویداد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بسیاری از آرزوهای دانشگاه و صنعت کاشی و سرامیک در حال شکل‌گیری است. در این رویداد هم شاهد تقاضای نیازهای فناورانه در این حوزه هستیم. در حالی که طیف متنوعی از شرکت‌های دانش بنیان در کشور وجود دارند می‌توان به نیازهای ارائه شده در این رویداد پاسخگو بود.

وی افزود: شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنایع کوچک از سال 85 پروژه خوشه‌ای خود را در زمینه سرامیک و کاشی آغاز کرده است. در این راستا حمایت‌های ویژه‌ای برای خروجی این رویدادها‌ طراحی شده است. به عنوان مثال قراردادهایی که بین شرکت دانش بنیان و صنعت منعقد شود علاوه بر خدمات و تسهیلاتی که از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت می‌کنند، تحت حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد نیز قرار خواهد گرفت. بخشی از هزینه‌های تحقیقاتی اولیه تا رسیدن به یک طرح اولیه را تامین خواهیم کرد تا ریسک این پروسه کاهش یابد. بخشی از هزینه‌ها به صورت بلاعوض به عنوان رفع نیازهای فناورانه پرداخت می‌شود. امیدوارم این رویداد دو روزه مشکلات صنعت کاشی و سرامیک را برطرف کند و از فرصتی که برای شرکت‌های دانش بنیان از طرف صنایع ایجاد شده است، استفاده کنیم تا جهش فناورانه برای صنعت فراهم شود.

تاریخ:
1398/11/14
تعداد بازدید:
110
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal