۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
توربین‌های دندانپزشکی ابزاری مهم در کلینیک‌ها محسوب می‌شوند. ابزاری وارداتی. اما با تلاش محققان دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخت آن با موفقیت در کشور انجام شد.
تجهیزات پیشرفته دندانپزشکی بومی‌سازی شد
توربین‌های دندانپزشکی ابزاری مهم در کلینیک‌ها محسوب می‌شوند. ابزاری وارداتی. اما با تلاش محققان دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخت آن با موفقیت در کشور انجام شد.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از این پروژه توسعه این ابزار را تحقق بخشید. توربین‌های دندانپزشکی در کلینیک‌ها کاربرد گسترده‌ای دارند و با این اقدام فعالیت جدی برای ساخت و تولید آن برداشته شد.

توربین‌ها ابزارهای چرخنده با سرعت بالا هستند که برای برداشتن نسخ دندان و پوسیدگی در حداقل زمان به کار می‌روند. هندپیس‌ها نیز ابزاری مکانیکی برای انجام اونواع روش‌های معمول دندانپزشکی از جمله از بین بردن پوسیدگی، پولیش و تغییر پروتزها است. میکروتوربین‌های با سرعت بالا یکی از اجزای هندپیس‌ها است که فناوری به کار رفته در آن پیشرفته است.

برهان بیگ زاده مجری طرح پژوهشی «طراحی و ساخت نمونه هندپیس توربین دندانپزشکی» گفت: تشدید تحریم‌ها در سال‌های اخیر موانعی را در کشور به وجود آورده است بنابراین واردات هندپیس‌های دندانپزشکی با مشکلاتی روبرو می‌شود. از سویی با وجود توانایی‌های داخلی نیازی به وابستگی کلی در این حوزه به خارج از کشور نیست و می‌توان این فناوری را بومی سازی کرد. در این پروژه نیز نوسعه فناوری ساخت این میکروتوربین‌ها با کاربرد اصلی در دندانپزشکی مد نظر قرار گرفت.

وی هدف از اجرای این طرح را ارائه پیشنهاد ساخت یک نمونه دستگاه هندپیس توربین دندانپزشکی با بهینه کردن نمونه آزمایشگاهی ساخته شده دانست که در این طرح نمونه مهندسی آن با قابلیت کار در دور کاری 250 هزار تا 300 هزار rpm توسعه داده شد.

با این اقدام گامی دیگر در مسیر خودکفایی کشور برای تولیدی ابزاری فناورانه در حوزه پزشکی برداشته شد. اکنون که با ساخت این نمونه دانش فنی آن در کشور وجود دارد، باید برای تجاریسازی آن اقدام کرد تا محصولات ایران ساخت در این حوزه نیز گسترش یابد.

تاریخ:
1399/01/27
تعداد بازدید:
22
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal