۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
ساخت یک دستگاه خانگی هدست نوری که به وسیله آن می­توان اضطراب و استرس را کاهش داد، یک دستاورد قابل توجه علمی در حوزه پزشکی است که فناوران جوان ایرانی کسب کرده‌اند.
هدست تحریک مغزی برای کاهش اضطراب تولید شد
ساخت یک دستگاه خانگی هدست نوری که به وسیله آن می­توان اضطراب و استرس را کاهش داد، یک دستاورد قابل توجه علمی در حوزه پزشکی است که فناوران جوان ایرانی کسب کرده‌اند.

صنایع و حوزه­ های متنوعی توسط ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت پوشش داده می‌شود. این ستاد بخشی از توان خود را معطوف به حوزه پزشکی کرده است و در این راستا طرح‌های درخشانی توسط فناوران جوان دانشگاهی به مرحله تجاری سازی رسیده است.

دستگاه هد ست نوری تحریک سطوح مغزی با استفاده از LED و لیزر یکی از طرح‌های حمایت شده توسط این ستاد است که در صورت اجازه پزشک، می‌تواند به عنوان یک دستگاه قابل حمل در منزل مورد استفاده بیماران قرار گیرد.

مریم چناری، مدیر عامل شرکت نور آزما فناور در این‌باره گفت: این دستگاه با تاباندن نور به سطوح مختلف مغزی می‌تواند در التیام و کاهش عارضه‌های مختلفی مغزی و عصبی مفید واقع شود. آلزایمر، افسردگی، اضطراب و مواردی مشابه از جمله بیماری‌های هستند که هدست نوری تحریک مغزی می‌تواند به عنوان یک مکمل در درمان آنها مورد توجه کادر پزشکی قرار گیرد.

زینب چناری در ادامه افزود: این دستگاه با یک چهارم قیمت مشابه خارجی بومی سازی شده است و در حال حاضر در حال نهایی کردن آخرین تست‌های بالینی است. امیدوار هستیم با اخذ تمامی مجوزهای لازم، این دستگاه در سبد درمانی کشور قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت نور آزما فناور با اشاره به شکل گیری هسته‌های فناور در حوزه لیزر و فوتونیک، افزود: نمونه خانگی این دستگاه از فناوری LED استفاده می‌کند و دستگاه مورد استفاده در کلینیک‌ها می‌تواند از لیزر استفاده کند. نظر به جدید بودن این نوع فناوری ها، با توجه به حمایت های صورت گرفته توسط ستاد توسعه فناوری های فوتنویک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی، ایران توانسته جزء کشورهای قرار گیرد که در صف اول دسترسی به این فناوری‌های نوظهور حوزه پزشکی قرار دارند.

تاریخ:
1399/03/19
تعداد بازدید:
234
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal