۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
تجهیزات پزشکی سلامت را برای جامعه به ارمغان می‌آورند. اما برای تحقق این مهم لازم است تا این تجهیزات به لحاظ کیفی و کارآمدی، ارزیابی شوند و باید به لحاظ زیستی با بدن سازگار باشند. تجهیزات پزشکی برای موفقیت در این معیار، آزمون‌های گوناگونی را پست سر بگذارند که «ارزیابی زیست‌سازگاری» از مهم‌ترین این آزمون‌ها به شمار می‌رود.
کیفیت به تجهیزات حوزه پزشکی و سلامت رسید
تجهیزات پزشکی سلامت را برای جامعه به ارمغان می‌آورند. اما برای تحقق این مهم لازم است تا این تجهیزات به لحاظ کیفی و کارآمدی، ارزیابی شوند و باید به لحاظ زیستی با بدن سازگار باشند. تجهیزات پزشکی برای موفقیت در این معیار، آزمون‌های گوناگونی را پست سر بگذارند که «ارزیابی زیست‌سازگاری» از مهم‌ترین این آزمون‌ها به شمار می‌رود.

شاید بدیهی‌ترین پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین رسالت تجهیزات پزشکی چیست این باشد که سلامت جامعه و درمان بیماری‌ها را تضمین می‌کنند. اما این تجهیزات دانش‌بنیان باید از کارآیی و اثربخشی لازم برخوردار باشند. سنجش این اثربخشی و سودمندی با ارزیابی‌های تخصصی زیست‌سازگاری محصولات پزشکی شرکت دانش‌بنیان کیا نانوزیست ویستا محقق شده است.

سجاد محمدی عضو هیئت مدیره شرکت فناور کیا نانو زیست ویستا ارزیابی زیست‌سازگاری ملزومات پزشکی را برای شناخت میزان خطر تجهیزات پزشکی یک فرآیند مهم در تولید این تجهیزات دانست و گفت: شناخت میزان سازگاری تجهیزات پزشکی با بدن انسان از اهمیت بالایی برخوردار است و ارزیابی زیست‌سازگاری این تجهیزات به دانش فنی و ملزومات خاصی نیاز دارد. تلاش کردیم تا به عنوان مرجعی قابل اعتنا این ارزیابی‌ها را انجام دهیم.

این فعال فناور، با بیان این‌که ارزیابی زیست‌سازگاری تجهیزات پزشکی نشان دهنده میزان بی خطر بودن تولیدات است و سازندگان را به کاهش این آسیب‌ها ملزم می‌کند، افزود: انواع آزمون­های زیست سازگاری متناسب با محصول و کاربرد آن برای تولید کنندگان برای ارزیابی محصول ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که توسط آزمون‌های تخصصی زیست‌سازگاری این شرکت دانش‌بنیان سنجیده می‌شود.

محمدی، ابزارها و اقلام پزشکی مرتبط با بخش‌های گوناگون بدن انسان را مشمول این آزمون دانست و گفت: اقلامی مانند ایمپلنت‌های دندانی، کیسه‌ها، فیلترها و سرنگ‌ها و ... که حساس هستند، باید از منظر این آزمون شناسایی شوند. در این فرآیند، علاوه بر تست‌های تست‌های ایمنی نیز انجام می‌شود.

کمک به مقابله با شیوع کرونا

عضو هیأت مدیره کیا نانو زیست‌ ویستا از سنجش تولیدات مقابله با کرونا مانند ماسک‌های سه لایه و ضدعفونی کننده‌ها گفت و ادامه داد: همزمان با شیوع ویروس کرونا، تلاش کردیم تا به بدنه سلامت کشور یاری برسانیم و به صورت شبانه‌روزی، انجام تست‌های مربوط به زیست‌سازگاری تجهیزات پزشکی و اقلام دیگر مانند ماسک‌های سه لایه و ضدعفونی کننده‌ها را در دستور کار قرار دادیم.

محمدی، به ارزیابی دقیق و تعریف سازوکارهای ارزیابی برای ملزومات این حوزه اشاره کرد و گفت: ارزیابی ایمنی و زیست‌سازگاری ملزومات پزشکی بیش از 30 شرکت از جمله واحدهایی که در تولید ماسک، مواد ضدعفونی کننده، محلول‌های شست‌وشوی دست و سطوح، گازهای پلاسما، دستگاه‌ها و گیت‌های ضدعفونی فعال بودند ارزیابی و ایمنی‌سنجی شد.

این فعال فناور محلول‌ها، ماسک‌ها، گازها، دستگاه‌های ایجادکننده بخار برای ضدعفونی سازی محیط، گیت‌ها را از جمله این ملزومات عنوان کرد و گفت: ارزیابی بسیاری از این اقلام سازوکار استاندارد نداشت بنابراین تعریف سازوکارهای ارزیابی جدید با تحقیقات شبانه‌روزی بخش تحقیق و توسعه این شرکت، به استقرار تجهیزات و استفاده از مواد و عرضه ملزوماتی با کیفیت مطلوب برای مقابله با کرونا منجر شد.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال برای 10 نیروی انسانی متخصص در این مجموعه دانش بنیان افزود: خوشبختانه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این شرکت دانش‌بنیان توانسته است بخش قابل توجهی از نیاز کشور به آزمون‌ها و خدمات فناورانه مربوط به سنجش کیفیت و زیست‌سازگاری تجهیزات دانش‌بنیان در حوزه پزشکی را تأمین کند و امید داریم روزی برسد که همه این تجهیزات به طور کامل توسط فناوران داخلی تولید شوند.

محمدی، تناسب اولویت‌های کشور با پژوهش‌ها را راهی دیگر برای تحقق یکی جهش در عرصه تولید دانست و گفت: بودجه‌هایی که وزارتخانه‌ها برای کار پژوهش تعریف می‌کنند، باید مبتنی بر اولویت‌‌ها و محصول‌محور تعریف شده و اختصاص یابد. این که بودجه‌های تحقیقاتی صرفاً به دانشگاه‌ها تزریق شده و ماحصل آن به پایان‌نامه‌هایی که دامنه اثرگذاری خاصی ندارند بدل شود، نه تنها یاری‌گر کشور نخواهد بود بلکه هزینه‌های هنگفت و جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

تاریخ:
1399/08/17
تعداد بازدید:
32
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal