۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ بهمن
سلامت یکی از حوزه‌هایی است که با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین روند رو به رشدی را طی کرده و تحولی فناورانه در این عرصه رخ داده است.
4 شرکتی که با فناوری رباتیک سلامت دیجیتال را گسترش دادند کدامند
سلامت یکی از حوزه‌هایی است که با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین روند رو به رشدی را طی کرده و تحولی فناورانه در این عرصه رخ داده است.

تجهیزات، روش‌های درمانی و داروهای گوناگونی به حوزه درمان وارد شده‌اند که با فناوری‌های نوین و پیشرفته‌ای تولید شده و در اختیار بیماران قرار گرفته‌اند. تجهیزاتی که عرصه سلامت را دگرگون کرده و درمان‌ بیماری‌ها را با شیوه‌های نوین متحول ساخته است.

طراحی و ساخت ربات‌های توانبخشی از جمله این روش‌ها است که به یاری افراد سالمند و دارای معلولیت‌های جسمی آمده است و مشکلات آنها را با کمک فناوری‌های پیشرفته رفع کرده است. این حوزه در ایران با کمک 4 شرکت فناور و محصولات آنها روندی درست و منطقی طی کرده است. در ادامه این گزارش با شرکت‌های تولیدکننده ربات‌های توانبخشی آشنا می‌شویم:

1.ربات توانبخشی راه رفتن

فیدار طب ویرا یکی از شرکت‌هایی است که با کمک فناوری رباتیک، سلامت دیجیتال را در کشور توسعه داده است. این شرکت، با هدف ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات هوشمند در سال 95 تاسیس شد و با به‌کارگیری افراد متخصص در زمینه برق، مکانیک و پزشکی توانست گامی برای تولید محصولات دانش‌بنیان بردارد.

ربات توانبخشی زانو، ربات توانبخشی ران و ربات توانبخشی راه رفتن سه محصول این شرکت در حوزه تجهیزات فیزیوتراپی و کاردرمانی است. همچنین این شرکت با به کارگرفتن دانش فنی موفق به ساخت نوعی مفصل ارتوپدی برای اصلاح کانترکچر و یا اسپاسم عضلانی شد.

2. ربات توانبخشی آموزش گام‌برداری کودک

تحرک فناور رباتیک نیز شرکت دیگری است که به این حوزه ورود کرده است. این مجموعه در طراحی و ساخت تجهیزات توانبخشی رباتیکی در ایران پیشرو است و با بهره‌گیری از متخصصان داخلی و دانش‌آموختگان بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته‌های مرتبط با تجهیزات رباتیکی و ساخت و تولید، تاسیس شده است.

ربات توانبخشی آموزش گام‌برداری کودک یکی از محصولات این شرکت است. این ربات، از پیشرفته ترین روش‌ها در توانبخشی کودکان دچار فلج مغزی (CP) محسوب می‌شود.. این دستگاه به کمک بازوهای رباتیکی و با استفاده از الگوهای حرکتی هوشمند نحوه گامبرداری صحیح را به این کودکان آموزش می‌دهد. استفاده از نرم افزار واقعیت مجازی و شیوه های امتیازدهی و تشویق کودکان باعث شده این دستگاه بسیار مورد توجه کودکان و خانواده های آن ها قرار گیرد. در حال حاضر نخستین دستگاه تولید شده توسط شرکت تحرک فناور رباتیک در کلینیک حامی مستقر و آماده ارائه خدمات است.

3. دستگاه رباتیک توانبخشی لوکوایران

مبین طرح دانش گستر شرکت مبین طرح دانش گستر سال 84 توسط فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تشکیل شد. یکی از محصولات این شرکت، طراحی و ساخت دستگاه رباتیک توانبخشی لوکوایران است. نمونه مشابه خارجی این دستگاه با قیمت نزدیک به 400 میلیون تومان به کشور وارد می‌شد اما با تلاش متخصصان این مجموعه، دستگاه مورد نظر در کشور، ایران‌ساخت شد.

طراحی و ساخت این دستگاه با توجه به قیمت تمام شده پایین و ایجاد کارایی بالا صورت گرفت. اگر چه دستگاه لوکو ایران نزدیک به 80 درصد امکانات نمونه خارجی را داراست اما قیمت تمام شده آن کمتر از 25 درصد نمونه خارجی است.

4. ربات تعادل

پژوهندگان پگاه پارسه نیز با طراحی و ساخت سامانه رباتیک هوشمند سنجش و ارزیابی تعادل بدن انسان در توانبخشی (ربات تعادل) به این حوزه ورود کرده است. این دستگاه به منظور ارزیابی وضعیت تعادل و همچنین تمرین‌دهی برای بهبود وضعیت تعادل افراد استفاده می‌شود. ماژول‌های پیش‌بینی شده در نرم‌افزار این دستگاه به دو گروه تعادل استاتیکی و تعادل دینامیکی تقسیم‌بندی می‌شوند.

در گروه اول، هدف ارزیابی توانایی کاربر در حفظ وضعیت تعادل خود و بهبود آن است. تست‌ها و تمرین‌های طراحی شده در این بخش، به‌‍گونه‌ای است که انتظار می‌رود کاربر مرکز تعادل خود را در مدت زمان مشخصی در یک نقطه ثابت نگه‌دارد. گروه دوم شامل تست‌ها و تمرین‌هایی است که توانایی فرد را در کنترل مرکز تعادل خود هنگام جابجایی آن از یک نقطه به نقطه دیگر مورد ارزیابی می‌دهد.

تاریخ:
1399/11/21
تعداد بازدید:
127
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal