۱۴۰۱ سه شنبه ۱۱ بهمن
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری از جایگاه مطلوب ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری گفت.
کرمی: رشد 60 پله‌ای ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری نمایانگر حرکت کشور در مسیر پیشرفت است
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری از جایگاه مطلوب ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری گفت.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقش نوآوری و صنایع خلاق در حرکت کشورها به سوی پیشرفت و توسعه پایدار گفت: میزان حرکت و موفقیت کشورها در مسیر نوآوری، قدر و جایگاه آن‌ها را در نبرد تنگاتنگ فناوری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان کشورهای جهان تعیین و تبیین می‌کند.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، با بیان این‌که یکی از معیارهای گوناگون برای درک جایگاه رو به رشد ایران گزارش شاخص جهانی نوآوری است، عنوان کرد: سهم قابل توجه بازار کشورها از خلاقیت و نوآوری، معیار و شاخص اصلی در پیشرفت است و در این مسیر، حمایت از نیروی انسانی متخصص و توسعه زیست‌بوم نوآوری نقشی سرنوشت‌ساز ایفا می‌کند.

کرمی با اشاره به این‌که بر اساس گزارش شاخص‌های جهانی نوآوری «Gii» قرار گرفتن ایران در جمع 100 خوشه برتر علم و فناوری جهان، نشانی از پیشرفت نوآورانه و خلاق کشور است، ادامه داد: گزارش اخیر شاخص‌های جهانی نوآوری بار دیگر توانمندی علمی و فناورانه ایران به نمایش گذاشت و قرار گرفتن تهران در جایگاه نهم مناطق یا همان خوشه‌های برتر علم و فناوری در کشورهای در حال توسعه نوظهور، نشان داد ایران در مسیر رو به جلوی نوآوری‌ها قرار دارد.


رشد قابل توجه ایران در شاخص‌ها

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، روند روبه رشد ایران در مسیر خلاقیت و نوآوری بر اساس گزارش شاخص‌های جهانی نوآوری«Gii» در سال‌های اخیر را نشان دهنده حرکت ارزشمند کشورمان به سوی پیشرفت دانست و افزود: رشد درخور توجه جایگاه ایران در گزارش‌های سال‌های اخیر شاخص‌های جهانی نوآوری نشان‌دهنده ریل‌گذاری صحیح و اولویت بخشی به این حوزه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. به طوری‌که آغاز راه ایران در جایگاه 120 جهانی قرار داشت و امروز در رتبه 61 هستیم. موضوعی که ماحصل کار که این مساله نتیجه کار همه دانشگاه‌ها شرکت ها دانش بنیان و استارتاپ‌ها است.»

بهبود روند پیشرفت کشور

کرمی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری از بهبود وضعیت کشور در مسیر پیشرفت گفت: با توجه به اهمیت نوآوری زیست‌بومی ایجاد شد تا شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق بتوانند با کمک و همکاری تمامی بخش‌های زنجیره ارزش، از دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، شتابدهنده‌ها، کارخانه‌های نوآوری، خانه‌ها خلاق و مراکز نوآوری، در جهان پر تب و تاب رقابت نوآورانه توانمندی‌های نوآورانه خود را به جهان معرفی کنند.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با بیان این‌که گزارش شاخص جهانی نوآوری (Global Innovation Index) که هر ساله منتشر می‌شود، به وضعیت کشورها از حیث نوآوری با تکیه بر معیارها و مبناهای گوناگون می‌پردازد ادامه داد: در این گزارش، فعالیت‌ها و تلاش‌های 131 کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کشورها بخش قابل توجهی از حرکت جهان را در برمی‌گیرند همین موضوع موجب شده است این گزارش 90درصد از جمعیت جهان و همچنین بیش از 95درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را مورد تببین و تحلیل قرار بدهد.

کرمی همچنین بیان کرد: شاخص جهانی نوآوری از 7 شاخص تشکیل شده است که در دو دسته ورودی و خروجی دسته‌بندی شده‌اند. در دسته ورودی‌ها که نشان دهنده توانایی اقتصاد یک کشور به منظور انجام فعالیت‌های نوآورانه است، ارکان نهادی، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیرساخت‌ها، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب و کار قرار دارند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه تاکید کرد: در گروه خروجی‌ها که ماحصل تلاش‌های فعالیت‌های نوآورانه کشورها را به نمایش می‌گذارد، خروجی‌های دانشی و فناورانه و خروجی خلاقانه مورد توجه قرار می‌گیرند. ایران در این شاخص، جایگاه 120 جهانی را به خود اختصاص داده است؛ ایران در زیرشاخص‌های نهادی یعنی محیط سیاسی، محیط تنظیم‌گری و محیط کسب و کار به ترتیب در جایگاه 106، 117 و 125 جهانی قرار گرفته است.

جایگاه خوب ایران در شاخص سرمایه انسانی و تحقیقات

کرمی افزود: بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال 2020، ایران در شاخص سرمایه انسانی و تحقیقات که همواره از نقاط قوت کشور در این گزارش به شمار می‌رود، در جایگاه 46 جهانی ایستاده است. کشورمان در زیرشاخص تحقیق و توسعه، به رتبه 48 جهانی صعود کرده است و در زیر شاخص تحصیلات جایگاه 83 و در تحصیلات عالی رتبه 7 جهانی را قرار گرفت. همچنین ایران به جایگاه سوم جهانی در شاخص تعداد فارغ‌التحصیلان علوم و مهندسی دست یافت.

به گفته دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، در شاخص زیرساخت‌ها، ایران در جایگاه 69 قرار گرفته است. در زیرشاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات رتبه 80 و در شاخص زیرساخت‌ها جایگاه 31 سهم ایران از این رقابت جهانی است. در زیرشاخص پایداری زیست محیطی، ایران در رده 92 جهان قرار گرفته است. کشورمان همچنین رتبه 10 را در شاخص شکل‌گیری سرمایه ناخالص و همچنین رتبه 39 در شاخص دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات را از ان خود کرده است.

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم در گزارش GII توجه به پیچدگی بازار است که ایران در این شاخص، جایگاه 108 جهانی را به خود اختصاص داده است. ایران همچنین رتبه 77 را در زیرشاخص‌ اعتبارات کسب کرده و در تجارت، رقابت و اندازه بازار توانست جایگاه 107 را به خود اختصاص دهد. ایران در زیرشاخص سرمایه‌گذاری، به رتبه 115 جهانی رسیده است. هجدهمین کشور در شاخص مقیاس بازار داخلی در زیرشاخص تجارت، رقابت و اندازه بازار نیز یکی از دستاوردهای ایران است. در شاخص میانگین وزنی نرخ تعرفه واردات، ایران در جایگاه 129 دنیا قرار دارد.

رتبه 112 ایران در شاخص پیچیدگی کسب و کار

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایران در شاخص پیچیدگی کسب و کار جایگاه 112 جهانی را به خود اختصاص داده است، گفت: در زیرشاخص‌های کاشاخصان دانشی و پیوندهای نوآوری به ترتیب رتبه 103 و 100 سهم ایران از شاخص‌های جهانی نوآوری بود و در زیرشاخص جذب دانش، در میان 100 کشور نخست دنیا جای دارد. در زیرشاخص پیوندهای نوآوری رتبه 117 و در شاخص همکاری پژوهشی دانشگاه و صنعت ایران به رتیه 122 رسید.

کرمی ادامه داد: ایران در در شاخص برون‌داد دانشی و فناورانه، در میان 59 کشور نخست جهان جای دارد. در زیرشاخص تاثیر دانش و به جایگاه 86 رسید و در زیرشاخص انتشار دانش نیز جایگاه 117 جهانی را به خود اختصاص داده است.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق با بیان اینکه ایران در زیرشاخص خلق دانش، در میان 25 کشور برتر جهانی جای گرفته است، افزود: با کسب رتبه 14 در شاخص تعداد درخواست‌های ثبت پتنت و جایگاه 21 در شاخص مقالات علمی و فنی که در مجلات کارشناسی منتشر می‌شوند ایران به جایگاه مطلوبی در زیرشاخص خلق دانش دست یافت. در زیرشاخص تاثیر دانش، رتبه115 سهم ایران شد.

کرمی با اشاره به اینکه ایران در این شاخص، در میان 48 کشور نخست جهان جای دارد، بیان کرد: در شاخص علامت‌های تجاری ثبت شده در دفاتر ملی و منطقه‌ای، ایران در جایگاه نخست جهان قرار دارد. در دارایی‌های ناملموس نیز در میان 13 کشور برتر جهان جای گرفته است. ایران رتبه 14 جهانی را در زیرشاخص در شاخص طرح‌های صنعتی ثبت شده به خود اختصاص داده است. همچنین در زیرشاخص کالا و خدمات خلاقانه در رده 114 و در خلاقیت‌های برخط با 6 پله صعود به جایگاه 71 جهانی رسیده است.

تاریخ:
1399/11/25
تعداد بازدید:
40
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal