۱۴۰۲ شنبه ۱۲ فروردين
قوانین دسترسی به داده های ثبت

دستورالعمل دسترسی به اطلاعات و انتشار داده های سیستم ثبت

یکی از مهمترین اهداف راه اندازی سیستم ثبت، توسعه و ارتقاء دانشگاه جهت انجام پژوهش بالینی با کیفیت بالا و ارتقاء سلامت جامعه می باشد. ایجاد شرایط همکاری با سایر دانشگاه های داخلی و موسسات علمی بین المللی از اهداف دیگر این طرح می باشد. این راهنما در جهت استفاده بهینه از اطلاعات مطالعه و جلوگیری از هرگونه اختلاف نظر در دسترسی به داده ها و در زمان انتشار مقالات تدوین شده است.

تمام اطلاعات مربوط به سیستم ثبت در نرم افزار سیستم ثبت ذخیره می شود، محققان می توانند بر اساس ایده تحقیقاتی با استفاده از یکی از روش های ذیل به اطلاعات سیستم ثبت دسترسی داشته باشند.

ü      کلیه پروپوزال های مرتبط با ثبت می بایست در سامانه پژوهان ثبت و کلیه مراحل ارسال و داوری طرح را طی نماید.

ü      داده ها و نمونه ها به طرح های مصوب که برای آن در نظر گرفته شده محدود می شود و نباید برای طرح های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. بر این اساس دسترسی به داده ها و نمونه ها توسط شخص ثالث امکان پذیر نمی باشد.

ü      اجرای طرح تحقیقاتی و ارسال گزارش پیشرفت در صورت نیاز

o       مجری طرح تحقیقاتی مصوب می بایست گزارش پیشرفت طرح را براساس جدول گانت تهیه و از طریق سامانه پژوهان ارسال نماید.

ü      ارسال مقاله برای شورای کمیته علمی-پژوهشی ثبت پیش از ارسال به مجلات

o       کلیه مقالات توسط شورای کمیته علمی-پژوهشی مورد بررسی قرار می گیرد تا از اجرای اهداف ذکر شده در پروپوزال و همچنین پیروی از قوانین نویسندگی اطمینان حاصل شود.

o       شخصی نویسنده(یا یکی از نویسندگان) مقاله محسوب می شود که هر سه معیار زیر را داشته باشد:

1- سهم قابل توجهی در حداقل یکی از فعالیت های زیر داشته باشد:

الف) ارایه ایده پژوهشی یا طراحی مطالعه،

ب) جمع آوری داده ها،

ج)آنالیز و تفسیر.

2- در نوشتن مقاله به صورت نوشتن پیش نویس مقاله و یا مرور نقادانه آن که منجر به اصلاح محتوای علمی مقاله گردد، نقش داشته باشد.

3- مقاله نهایی شده را مطالعه و تأیید کرده باشد.

ü      شورای علمی-پژوهشی مرکزی ثبت موظف است متناسب با موضوع طرح مصوب 1-2 نفر از مرکز ثبت به مجری طرح معرفی نماید. این افراد طی اجرای طرح به طور مستقیم با مجریان در ارتباط هستند و در اجرای طرح مشارکت دارند. مشروط به رعایت قوانین نویسندگی مقالات بر اساس راهنمای کشوری اخلاق انتشار آثار پژوهشی، نهایتا اسم این افراد به عنوان نمایندگان مرکز ثبت در مقاله ذکر می شود.

ü      در قسمت روش اجرای هر مقاله به برگرفته شدن طرح از سیستم ثبت با ذکر نام کامل اشاره گردد. پیش از انتشار کلیه مقالات بایستی توسط کمیته اجرایی ثبت رعایت موارد فوق مورد بررسی قرار گیرد.

ü      ارسال مقاله برای مجلات معتبر

ü      نویسنده اول و مسئول مقاله بر اساس توافق همکاران درگیر در طرح تحقیقاتی بوده و قاعدتا این جایگاه ها مربوط به افرادی است که بیش ترین سهم را در تولید این کار علمی داشته اند.

ü      در پایان انجام طرح های مرتبط با سیتم ثبت مجری طرح موظف به برگرداندن اطلاعات پاکسازی شده و متغیرهای جدید به مسئول نرم افزار ثبت بیماری می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                    

تاریخ :
1400/02/19
تعداد بازدید:
10649
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal