۱۴۰۲ شنبه ۱۲ فروردين
در آینده نزدیک ابزارهای سرمایه‎گذاری در صندوق، جایگزین ابزار وام و تسهیلات می‌شود
در آینده نزدیک ابزارهای سرمایه‎گذاری در صندوق، جایگزین ابزار وام و تسهیلات می‌شود
در آینده نزدیک ابزارهای سرمایه‎گذاری در صندوق، جایگزین ابزار وام و تسهیلات می‌شود رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در یک سال گذشته حدود 313 میلیارد تومان سرمایه به بازار اکوسیستم نوآوری جذب شده است و پیش بینی می‌کنیم در آینده نزدیک ابزارهای سرمایه‎گذاری در صندوق، جایگزین ابزار وام و تسهیلات شود.
دکتر علی وحدت، در نشست هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو هیات امنای صندوق که صبح امروز 6 بهمن ماه در عمارت کلاه فرنگی این وزارتخانه برگزار شد، طی سخنانی عملکرد یک سال گذشته صندوق را تشریح کرد و گفت: در یک سال گذشته بیش از هزار و 800 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت شده است. همچنین آمار صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان رشد قابل توجه 23 برابری نسبت به عملکرد کل صندوق داشته است.
وی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه ICT را بیشترین متقاضیان صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد و در مورد مدل‌های سرمایه‌گذاری در صندوق نوآوری گفت: به طور متوسط 40 درصد از عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه تسهیلات و صدور ضمانت نامه در حوزه شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در زمینه سرمایه‌گذاری سه مدل برای مشارکت صندوق در سرمایه‌گذاری وجود دارد که یکی مدل هم‌سرمایه‌گذاری با صندوق پژوهش و فناوری، دیگری مشارکت در ایجاد صندوق‌های جسورانه بورسی و در نهایت مشارکت در تاسیس صندوق پژوهش و فناوری است. برای چرخه عمر شتابدهنده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان نیز ابزارهایی طراحی و تدوین شده است تا در هر مرحله در کنار شرکت های دانش بنیان در اکوسیستم نوآوری باشیم.
دکتر وحدت در مورد بیمه سرمایه‌گذاری که در سال آینده بهره‌برداری خواهد شد نیز اظهار کرد: برای جذب سرمایه‌گذاران در اکوسیستم نوآوری بیمه سرمایه‌گذاری را تدوین کردیم تا اگر شرکتی نیاز به جهش بزرگ داشته باشد از طریق این ابزار قابل انجام است.
وی در مورد میزان جذب سرمایه در اکوسیستم نوآوری در سال گذشته هم اظهار کرد: در یک سال گذشته با اجرای مدل های هم سرمایه گذاری صندوق بیش از 300 میلیارد تومان سرمایه جدید به اکوسیستم نوآوری جذب شده است و پیش بینی می‌کنیم که در آینده نزدیک ابزارهای سرمایه‎گذاری در صندوق جایگزین ابزار وام و تسهیلات شود.
دکتر وحدت در تشریح خدمات توانمندسازی و توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان به عنوان خدمات بلاعوض صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: خدمات مختلفی در حوزه توانمندسازی با رویکرد توسعه بازار در صندوق نوآوری وجود دارد که شامل صدور استانداردهای معتبر، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، اعزام و پذیرش هیات تجاری، حفاظت از مالکیت معنوی و برگزاری رویدادهای تخصصی و شبکه‌سازی است. با ابزارهای توانمندسازی صندوق، 952 شرکت در 112 نمایشگاه داخلی شرکت کرده‌اند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد خدمات گرنت شرکت‌های دانش بنیان نیز یادآوری شد: یکی از ابزارهای حمایتی صندوق که به تازگی در لیست ابزارهای خود قرار گرفته است، تخصیص کمک هزینه تحقیق و توسعه است که شرکت‌های دانش بنیان با بهره مندی از یک گروه تحقیقاتی می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.
وحدت خاطرنشان کرد: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی ادعا می‌کنیم که دارای ابزارهای متنوع و کارآمد برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان هستیم که فعالان این اکوسیستم می‌توانند از آنها استفاده کنند و برای توسعه فناوری‌های آینده، زمینه همکاری مشترک بین صندوق نوآوری و شکوفایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف مانند علوم شناختی، هوش مصنوعی، داده‌های حجیم، اینترنت اشیا و موارد دیگر وجود دارد.
وی در پایان خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: پروژه‌های ساخت داخل که در اولویت وزارتخانه قراردارد را به صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کنید تا با ابزارهای متنوع صندوق، تامین مالی شوند.
تاریخ:
1398/11/08
تعداد بازدید:
20
منبع:
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal