۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان
با ایجاد بستری برای توسعه تعامل‌های فناورانه و تجاری میان طرف‌های عرضه و تقاضای فناوری توسط فن‌بازارهای استانی و منطقه‌ای، مسیر تجاری‌سازی هموار می‌شود.
هم‌رسانی هوشمند عرضه و تقاضا؛ همکاری‌ افزایش یافت و تبادل فناوری در استان‌ها رونق گرفت
با ایجاد بستری برای توسعه تعامل‌های فناورانه و تجاری میان طرف‌های عرضه و تقاضای فناوری توسط فن‌بازارهای استانی و منطقه‌ای، مسیر تجاری‌سازی هموار می‌شود.

با هماهنگی و هم افزایی ایجاد شده میان فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری توسط شورای فن بازار در هر استان، زمینه برای توسعه تبادلات تجاری و مالی به صورت منطقه‌ای هموار شده است. آن‌طور که محمدصالح خالقی، دبیر شبکه فن‌بازار ملی ایران عنوان می‌کند، شورای فن‌بازار با حمایت این شبکه ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تمامی استان‌های دارای فن‌بازار منطقه‌ای، ایجاد شده است.

مشارکت فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری در شورای فن بازار

خالقی با بیان این‌که فعالان تاثیرگذار در استان، مسئولیت شکل‌گیری شوراهای فن‌بازار را بر عهده دارند، ادامه می‌دهد: این شوراها با سیاستگذاری فن‌بازار ملی ایران و به رباست استاندار برگزار می‌شود. اعضای زیست‌بوم نوآوری از جمله پارک‌های فناوری، مراکز نوآوری و سایر اعضای این زیست‌بوم از جمله مدیران نهادهای مرتبط با فناوری آن استان، مشارکت دارند.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران، هدف از شکل‌گیری این شوراها را توسعه تبادلات فناورانه به صورت منطقه‌ای و بومی می‌داند و بیان می‌کند: با توجه به شناخت اعضا از ظرفیت‌های فناورانه هر استان، در این نشست‌ها زمینه برای توسعه تعامل میان طرف‌های نیاز و عرضه فناوری فراهم می‌شود. اعضای شورا تلاش می‌کنند برای هموار شدن این جنس تعامل‌ها، ظرفیتی را ایجاد کنند یا مانعی را بردارند.

خالقی، ایجاد هم افزایی میان بازیگران در این زیست بوم به طور مجزار در هر استان توسط شورای فن بازارا را یکی دیگر از اهداف شبکه ملی فن بازار عنوان کرد و گفت: به طور مثال برنامه‌ای در استان یزد برای تجاری سازی اختراعات در حال برگزاری است که زمینه تبادل فناورانه اختراعات را فراهم می‌کند؛

این همکاری به گفته دبیر شبکه فن بازار ملی ایران توسط همه بخش‌های اثرگذار شکل می‌گیرد؛ به طوری مثال، از آن‌جایی‌که اختراع توسط نخبه انجام می‌شود، بنیاد نخبگان استان در همکاری با شورای فن‌بازار عمل می‌کند یا صندوق پژوهش و فناوری استان، کار تامین مالی را انجام می‌دهد؛ همچنین بروکر یا کارگزار منطقه ای نیز، روند تبادل فناوری ر سرعت می‌بخشد؛ شرکت شهرک‌های صنعتی هم فضای لازم را به برگزاری رویداد اختصاص داده و پارک فناوری حمایت های مالی و بازارسازی را تحقق می‌بخشد.

بستری برای معرفی فناوری ها

خالقی با اشاره به مشارکت بیش از 26 هزار عضو فعال در زیست‌بوم نوآوری و فناوری بر بستر این شبکه گفت: در حال حاضر فن بازار ملی ایران ازسامانه‌ای برخط و روزآمد دارد که بیش از 15هزار محصول را در مقابل دید عموم قرار داده و است.

وی ایجاد پایگاه داده تخصصی در حوزه‌های موضوعی مختلف را فرصتی برای شناخت توانمندی‌ها و نیازها در آن حوزه خاص دانست و گفت: این پایگاه داده برخط، بستر بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند محصولشان را عرضه کرده یا محصولی را دریافت کنند. در این سامانه، هر عضو زیست بوم فناوری و نوآوری یک زیرپرتال کاربری اختصاصی برخوردار می‌شود.

برگزاری هوشمند رویدادهای هم‌رسانی فناوری

هم‌رسانی هوشمند که عرضه و تقاضای فناروی را سریع‌تر و دقیق‌تر پیوند می‌دهد، به گفته دبیر شبکه فن بازار ملی ایران تا پایان سال جاری اجرایی می‌شود. این هم‌رسانی بین داده های سامانه پیاده سازی خواهد شد تا عرضه به تقاضا و بالعکس و نیز عرضه های متقابل به یکدیگر متصل شوند.

خالقی درباره تداوم رویدادهای عرضه و تقاضای فناوری گفت: این رویدادها به صورت مستمر جریان دارد و در تلاش هستیم رویدادهایی را که اولویت بخشی از کشور یا نیاز سازمانی باشد، هرچند از عمق راهبردی برخوردار نیاشد، در دستور کار این رویدادها قرار بگیرد.

وی افزود: رویدادهای همرسانی در حوزه درودگری از ابتدای سال جاری آغاز شده و در رویداد اینوتکس 2021 یک رویداد تقاضا محور برگزار شد و در ماه آینده رویداد تقاضامحور در حوزه درودگری برگزار خواهد شد. در حوزه های دیگری چون تجهیزات پزشکی، هوایی و هوانوردی را به‌صورت رویدادمحور برگزار می‌کنیم.

تاریخ:
1400/06/20
تعداد بازدید:
17
منبع:
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal